Web sitemize hoşgeldiniz.

Burs Harçlığımı, KYK Paramı Gelir Belgesi Olarak İbraz Edebilir Miyim?

Bankaların kişilere kredi kullandırmasının en önemli iki unsurundan biri, başta ihtiyaç kredisi, ev kredisi ve araba kredisi olmak üzere alınmak istenen tüm kredilerde kişilerin gelir belgesi ibraz etmeleridir. Gelir belgesinin ibraz edilmediği hiçbir durumda bankalar hiçbir surette kişilere kredi kullandırması yaptırmamaktadırlar.

Burs harçlığımı, KYK paramı gelir belgesi olarak ibraz edebilir miyim?

Bu sorunun cevabını hemen verelim. Hayır! Sigortalı çalışanların maaş bordrosu haricindeki hiçbir belge bankalar nezdinde herhangi bir şekilde gelir belgesi olarak kullanılamaz. Şirket ya da dükkan sahibi olanlar için bazı özel durumlarda değişik prosedürler işlese de belgelenebilir gelirle alakalı tek geçerli olan evrak maaş bordrosudur. Kişilerin bankalara gelir belgesi olarak bir belge sunabilmeleri için bir tam ayda sigortalı çalışmaları ve o çalışmanın karşılığında işverenden bir ücret almaları gerekmektedir. Bu durumda bile ancak kişilerin aldıkları kredilerin aylık ödemelerinin aylık gelirin %35’inden yüksek olmaması gerekmektedir.

Ayrıca bunun yanında öğrenciler için genel anlamda kredi notu olarak adlandırılan kredi skorlarının da yeterli olmadığı düşünülebilir. Öğrencilerin daha önce kredi ya da kredi kartı kullanmadıkları, kredi kartı kullansalar bile bunun belirli limitlerde olmasından dolayı kredi alabilmek için belli bir skora ulaşmaları ancak çalışma hayatına atıldıktan sonra olacaktır. Yani özet olarak öğrenci olanların kredi alabilmeleri için düzenli bir gelire sahip olması gerekmektedir.

Peki örneğin eğitim kredisi vb. gibi durumlarda kredi kullanımı nasıl oluyor?

Bu durumda kişinin öğrenci olduğu belgenin ibrazı yanında kredi çıkarılması, kişinin velisi tarafından ya da krediyi ödemeyi taahhüt eden bir aile tarafından olmaktadır. Her iki durumda da kredi kimin üzerine çıkacaksa, o kişilerin kredi notları ve skorlarının da kredi almak için müsait olması gerekmektedir. Bu durumda diğer kredilerin aksine çok daha düşük faizli kredi alabilme şansı yakalanabilmektedir. Eğitim kredisi, bir sosyal destek kredisi olduğundan en uygun krediler konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu durumda eğitim kredisi direkt olarak eğitim kurumunun hesabına da aktarılabilir.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ