Web sitemize hoşgeldiniz.

Emeklilik Tablosuyla Emeklilik Yaşı Hesaplaması

Sosyal güvenlik kurumlarının SGK çatısı altında toplanmasıyla emekli olma şartlarında da birtakım değişikliklere gidilmiş ve bu değişiklikler emeklilik tablosu ile açıklanmıştır. Getirilen düzenlemelerden önce 8 Eylül 1999 tarihine kadar yapılmış tüm sağlık sigortası girişleri için kadınlarda 38, erkeklerde 43 yaş, emeklilik yaşı olarak baz alınıyordu. 1999 tarihinden sonra yapılmaya başlanan düzenlemelerle kadın ve erkek emeklilik yaşı da yükseltildi. Prim ödemlerindeki gün sayısının arttırılması emeklilik yaşının yükselmesine neden oldu. Son olarak 1 Ocak 2048 tarihinde geçerli olacak emeklilik yaşı 65 olarak belirlendi.

Sigorta Giriş Tarihine Göre Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli olmak isteyen vatandaşların emeklilik yaşı, sigorta giriş tarihlerine göre 3 farklı şekilde hesaplanmaktadır. SSK ilk giriş tarihi ve de yasal değişikliklerin yapıldığı tarihe kadar SSK ödemelerinin hangi tutar üzerinden yapıldığı, emeklilik hesaplanmasında çok önemlidir. 3 kategoride değerlendirilen emeklilik yaşında ilk olarak kişinin sigorta girişinin 8 Eylül 1999 tarihinden önce yapılıp yapılmadığına bakılır.

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarih aralıkları, ikinci olarak değerlendirmeye alınan sigorta giriş tarihidir. Emeklilik yaşı hesaplamasında üçüncü olarak da sigorta girişinin 30 Nisan 2008 tarihinden sonra yapılması kıstas alınır. Bu 3 evre kendi içindeki şartlara, ödenen prim gününe ve de prim tutarına göre değerlendirilerek emeklilik yaşı hesaplaması yapılır.

Emeklilik Yaş Haddi Kaçtır?

Emeklilik yaş haddinden 8 Eylül 1999 tarihiyle 30 Mayıs 2008 tarihleri aralığında işe başlayan kişiler yararlanabilir. Bu tarih aralıklarında işe başlayan kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emeklilik hakkını elde ederler. Belirtilen yaş sınırını doldurmuş kişilerde 25 yıllık sigortalı çalışma ve en 4500 günlük prim ödemesi şartı aranmaktadır. Tüm şartları taşıyan kişiler emekli olma hakkı kazanır.

Emeklilik tablosu prim ödemeleri ve emeklilik yılı 2008 yılından sonra değişiklik göstermiştir.  2008 yılı mayıs ayından sonra hizmet süreci başlayan kişilerin emekli olabilmesi için 31 Aralık 2035 yılına kadar minimum 7200 günlük prim ödemelerini yatırmaları gereklidir. En az 7200 günlük prim ödemesi yatırılmış kadınlar 58, erkekler 60 yaşını doldurduktan sonra emekli olabilirler.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ