Web sitemize hoşgeldiniz.

Oyuncak Robot Dünyası

Robby the Robot ve Forbidden Planet sayesinde insanlar, robotik çalışma ve robot teknolojisinin yetenekleri hakkında detaylı bilgi elde etmiş ve yaratıcılarına hayran olmuştur. Bugün robotlar birçok sektörde kullanılarak hayatımızda yer alır. Araba inşa etmek ve el değmeden gıdaları işlemek gibi konulara yardım eden robotların aslında hiçbir yerde bulamayacağınız yönlerini ve yeniliklerini oyuncak robotlar dünyasında görebilirsiniz. Düzenli bir makineden farklı bir robot yapmak zor bir ayrımdır. Birçok kişi robot makinelerin bazılarına insan veya hayvan davranışı katmaya çalışır. Bu tanım aşağı yukarı robot fanları için geçerli olan bir durumdur. Bu şekilde robotları sınıflandırarak hayata dair ama gerçek dışı bir şeylerin olması fikri eğlence kaynağı olarak görülür.

-Oyuncak Robotların Gelişimi

Robotlar bilim kurgu ya da fütüristik hikayelerin bir parçası haline geldiğinde, klasik robot oyuncakların 20. yüzyılın ortalarında ortaya çıktığını görmekteyiz. İlk oyuncak robot clockwork mekaniği ile ve bir Japon oyuncaktı. Adı da Liliput olarak anılmaktaydı.  Oyuncak robotlara Robert adında bir başka robot oyuncak eklendi ve yılbaşı için 1954 yılında Amerika’da piyasaya sürüldü. Bu oyuncakların orijinal versiyonlarını bulmak tam bir antika işidir ve piyasada son derece nadir yer alırlar.

1950’li yıllarda ise bilim-kurgu filmlerinin patlamasıyla 1960’lar boyunca uzay yarışı heyecanı herkesi sardı. Bu şekilde robot oyuncakların popülerlik ve yeteneği müthiş derecede artışa geçti. Japon oyuncak yapanlar hızla Forbidden Planet ile Robby the Robot gibi sinema tasarımlarını kopyaladı ve bu şekilde oyuncak dünyasında robot furyası başladı. Bunlar artık sembol haline gelirken yapılan Transformers, Uzay Çağı gibi yapımlar, T- Rex’lerden ve wall E’den sonra tüm dünyayı sardı. 21. Yüzyılda herkes çeşitli şekillere bürünen ya da konuşan robotlarla tanıştı.

-Oyuncak Robot Seçimi

Genelde plastik olarak üretilen robotların küçük çocuklara zarar vermemesi için sertifikalarının olup olmadığına bakılmalıdır. Kanser içermeyen malzemeden yapılması ve yutulabilecek parçalara ayrılmaması da çok önemlidir.

Oyuncak robotlar çocuklara bilim ve teknoloji öğretmenin en kolay yoludur ve çocukların hayal gücünü geliştirmenin anahtarlarıdır. Bugünün oyuncak robotları ile oynayan çocuklar sayesinde gelecekte belki de ev temizleyen robotlara ulaşacağız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ