Web sitemize hoşgeldiniz.

Tarım Ülkesi Türkiye

Ülkemiz elverişli toprakla üzerinde kurulmuş olup dört mevsimi yaşaması ile iklim konusunda hemen hemen her çeşit bitkinin rahatlıkla yetişebileceği imkanlara sahiptir.

                Tarım; ülkemiz nüfusunun yaklaşık üçte birinin geçim kaynağı ve birçok sanayi sektörüne hammadde sağlaması ve kazandırdığı ihracat gelirleri sebebiyle ülkemiz için çok önemli bir sektördür.

Mevcutta sektörün GSMH’den almakta olduğu pay yaklaşık % 12 oranındadır. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin yaklaşık üçte birini ( 25 milyon Hektar ) tarım toprakları oluşturmaktadır. Türkiye; tarım alanında sahip olduğu su ve toprak kaynakları ile iklim koşulları ve ekolojisi ile tarımsal imkanlar açısından oldukça şanslı bir ülkedir.  Avrupa ‘da 11.500 bitki türü bulunurken, bizim ülkemizde ise bu rakam 11.000 olması mevcut olan üretim potansiyelinin bir göstergesi olarak kabul edebiliriz.

Türkiye’de Tarım Alanlarının Çeşitlerine Göre Kapladığı Yerler Son araştırmalarda ise tarım alanındaki mevcut verilere göre; ülkemizde işlenen toprak alanlarından ;

– % 59,48’inde tahıl,
– % 6,71’inde baklagil,
– % 5,76’sında endüstri bitkileri,
– % 2,87’sinde yağlı tohumlar,
– % 1,29’unda yumru bitkiler,
– % 1,76 oranında yem bitkileri üretimi yapılmaktadır.

Üretim oranları yaklaşık; tarla ürünlerinde 56 milyon ton, sebzelerde bu rakam 24 milyon ton olurken, meyvelerde ise 14 milyon ton seviyesine ulaşmaktadır.

Tarım Yönünden Türkiye’nin İlk Sırada Olduğu Ürünler

Ürün bazında değerlendirildiğinde de Türkiye, dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Yirmiden fazla ürünle dünyada ilk on ülke arasında yerini almış durumdadır.

Türkiye dünya üretiminde ;

– Kuru üzümde % 38,
– Fındıkta % 62,
– Kuru kayısıda % 78,
– İncirde % 26 paya sahiptir.

Bu dört üründe de dünya üretiminde ilk sırayı yine ülkemiz sahiplenmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ